Festivals GMIFF 2020.
GREEN MONTENEGRO INTERNATIONAL FILM FEST: 6. izdanje, 18-20. decembar 2020.
Usljed nove stvarnosti koju je uzokovala globalna pandemija Koronavirusa, Green Montenegro International Film Fest (GMIFF) svrstao se u grupu odgovornih produkcija, koje širom svijeta organizuju manifestacije putem online platformi, time ukazujući na obavezu očuvanja opšteg zdravlja i sigurnosti svih, ali i pokazujući posvećenost filmu i ekološkoj ideji zbog koje festival postoji,. Festival koji se održava tradicionalno u prvoj sedmici avgusta na Žabljaku u nacionalnom parku Durmitor, ove godine je održao svoje 6. izdanje, po prvi put, online posredstvom Vimeo Premium Platforme u periodu od 18-20. decembra. Organizator 6. GMIFF-a 2020 je Centar za multimedijalnu produkciju uz podršku Ministarstva za održivi razvoj i turizam, Ministarstva kulture, Filmskog centra Crne Gore, Delegacije EU u Crnoj Gori i drugih partnera.
Po riječima direktora festivala, Blagote Marunović, poziv za prijavu takmičarskih filmova iz čitavog svijeta na temu ekologije, zaštite životne
sredine i biodiverziteta za 6. GMIFF 2020 bio je otvoren šest mjeseci (januar - jun) na Film Free Way platformi putem koje su se prijavili stvaraoci iz 23 države svijeta. Selektor festivala je pored odabira iz pomenutog izvora za kategoriju „Zaštita životne sredine” napravio i selekciju u festivalskoj kategoriji „Ekologija duše“ u saradnji sa Beldocs - Međunarodnim festivalom dokumentarnog filma iz Beograda, te selekciju u festivalskoj kategoriji „Promo-turistički filmovi“ u saradnji sa sestrinskim festivalom Zagreb Tour Film Fest. Dodatno jedan dio filmova selektovan je u saradnji sa RTS-om i distribucijskom kućom Five Stars Distribution iz Srbije, Delegacijom Evropske unije u CG, NTOCG, NPCG.
Od ukupno 80 filmova, koji su ušli u uži izbor, u sve tri kategorije selektor festivala Slobodan Marunović odabrao je 40 filmova (iz Turske, Irana, Mađarske, Rusije, SAD-a, Crne Gore, Holandije, Srbije, Belgije, Španije, Hrvatske, Ukrajine, Italije, Švedske, Sjeverne Makedonije, Portugala, Japana, Norveške, Tajlanda, Njemačke itd.).
Međunarodni žiri festivala sačinjen od eminentnih umjetnika i ekoloških aktivista radio je u sastavu: Vesna Radunović, producentkinja (Njujork, SAD), Mariano Pozzi, scenarista i reditelj (Buenos Aires, Argentina), Blagoj Micevski, reditelj (Bitola, Sjeverna Makedonija), Rejčel Kaplan, aktivistkinja i producentkinja (Edinburg, Škotska) i Senad Šahmanović, reditelj (Podgorica, Crna Gora). Žiri u katerogiji Promo-turistički film sastojao se od Oskara Hutera, direktora TO Cetinje, Vanje Vukojičić, direktorke TO Pljevlja i Emila Kukalja, direktora TO Bar.
Nagrade:
U kategorijama „Zaštita životne sredine” i „Ekologije duše” dodjeljene su sljedeće nagrade:
Grand Prix: „Zemlja meda“ / Režija: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov / Sjeverna Makedonija;
2. nagrada: „Pacifički losos. Crvena riba“ / Režija: Dmitriy Shpilenok, Vladislav Grishin / Rusija;
3. nagrada: „Grudi“ / Režija: Marija Perović / Crna Gora;
Specijalna nagrada: „Tragovi“ / Režija: Pins Sébastien / Belgija.
U kategoriji „Promo – turistički film” dodjeljene su sljedeće nagrade:
1. nagrada: „U društvu prirode“ / Produkcija: Nacionalna turistička organizacija / Crna Gora;
2. nagrada: „Ja sam iz Principea!“/ Produkcija: HBD Príncipe / Sao Tome i Principe;
3. nagrada: „Skadarsko jezero“ / Produkcija: Nacionalni parkovi / Crna Gora;
Specijalna nagrada: „Vidaj – Život iz ugla nomada“ / Produkcija: Albert Sans / Španija;
Specijalna nagrada: „Crna Gora. Od crnih planina do mora“ / Produkcija: NDR TV, Nordmediaproduction / Njemačka.
Napravljen je re-design zvanične stranice festivala na kojoj je po prvi put integrisana sekcija pop-up sa jednostavnim instrukcijama za besplatan pristup svim festivalskim filmovima. Filmovima se moglo pristupiti jednim klikom i isti su mogli biti gledani na svim meridijanima svijeta bez ograničanja. Marketinški tim festivala je analitičkim praćenjem društvenih mreža, te Vimeo Premium platforme sa koje su emitovani filmovi, utvrdio da je filmove gledalo preko 3000 gledalaca, a da se oko 130.000 ljudi u Crnoj Gori i šire se informisalo da se ovogodišnje izdanje festivala održava i postoji. Analitika sa Vimeo Premium Platforme je registrovala da su se filmovi sa GMIFF 2020 gledali u Sjedinjenim Američkim Državama, Norveškoj, Australiji, Francuskoj, Crnoj Gori, Južnoj Koreji, Hrvatskoj, Italiji, Turskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Njemačkoj, Austriji i Albaniji.
Na svečanom zatvaranju festivala govorili su reditelj i član grupe The Books of Knjige Zoran Zonjo Marković, predsjednik Turističke organizacije Cetinje i član žirija Oskar Huter, članovi međunarodnog žirija Mariano Pozi iz Argenitine, Rejčel Kaplan iz Škotske i Senad Šahmanović iz Crne Gore, kao i nagrađeni autori iz Kamčatke, Belgije, Sjeverne Makedonije i Crne Gore.
Naredno, 7. izdanje Green Montenegro International Film Festa 2021 biće posvećeno obilježavanju 30 godina Crne Gore kao prve
ekološke države u svijetu.
Tom prilikom, organizatori planiraju da pošalju iz Crne Gore poruku i alarmantan apel o važnosti promišljanja i preduzimanja konkretnih akcija u pravcu održivog razvoja, zelene
ekonomije, šireći na taj način ekološku svijest
www.greenmontenegro.me
CL