Festivals BIFED, BOZCAADA, 7. izdanje 2-8 novembar, 2020
Borba za pravedniji svijet
Usljed koronavirus pandemije, umjesto uobičajenih oktobarskih datuma, 7. izdanje BIFED-a je održano od 2. do 8. novembra 2020, u hibridnoj kombinaciji projekcija za lokalnu publiku i online za širi auditorijum. To je, naravno, veliki nedostatak za medjunarodnu publiku i festivalske učesnike, koji nisu mogli uživo pratiti filmske i prateće programe u inspirativnom pejzažu i čarobnom bioskopu Salhane, „uklesanom“ u stijene ostrva Bozcaada.
Cilj festivala BIFED je prikazivanje filmova koji se fokuisraju na goruće svjetske probleme, kako bi oni postali što vidljiviji i postali pioniri slobodne platforme. Uprkos tome što se globalni ekološki problemi umnožavaju i uslojavaju, a informacije su sve multipliciranije i brže, postoje umjetnička djela koja reflektuju ovakvo stanje stvari, hvataju se u koštac sa ovim pitanjima i daju novu nadu. „Organizujemo ovaj festival da bismo kreirali platformu koja daje ovu nadu, da bismo tražili više lokalno i manje, i ono što je stvarno i istinsko zajedništvo. Nadamo se da će, zahvaljujući našem festivalu, stanovnici Bozcaade, farmeri, producenti, naučnici, umjetnici i svi naši gosti biti obaviješteni o savremenom razvoju tehnologije, ekološkim katastrofama i inovacijama, najnovinjim dokumentarističkim tehnikama i o našem uzajamnom postojanju. Nadamo se i da će naš festival doprinijeti njegovanju solidarnosti“, stoji u saopštenju festivala, na čelu sa predsjednikom Hakan Can Yilmaz-om, koordinatorom Ethemom Ozguvenom i direktorkom Petrom Holzer.
Od pristiglih 500 filmova iz 75 zemalja (85% van Turske), selektori su za ovogodišnje izdanje izabrali 39 filmova iz 29 zemalja, koji su prikazivani putem online platforme i youtube kanala sa kapacitetom od 250 gledatelja. Prikazano je 15 filmova u Medjunarodnom takmičarskom programu, 13 filmova u segmentu Panorama i 11 filmova u programu Turska panorama. Oko 50% prikazanih filmova režirale su žene.
Zemlje koje su predstavljene na festivalu: Austrija, Belgija, Brazil, Bugarska, Kanada, Češka, Kongo, Francuska, Njemačka, Indja, Italija, Latvia, Litvanija,, Meksico, Maroko, Holandija, Norveška, Palestina, Portugal, Katar, Slovakija, Španija, Švajcarska, Turska, Ukraina, VB, SAD.
Aether, Rûken Tekeş, Turkey / Italy, 81’, 2019
Amussu, Nadir Bouhmouch, Morocco / State of Qatar, 99’, 2019
Artifishal, Josh Murphy, USA, 75’, 2019
Ever Slow Green – Re-afforestation in Auroville, Christoph Pohl, India, 56’, 2019
Green Blood, Arthur Bouvart & Jules Giraudat & Alexis Marant, France, 90’, 2019
Grief, Andrea Culková, Czech Republic, 92’, 2020
Northern Forests, Julia Lazarus, Germany / Turkey, 73’, 2020
Passion. Between Revolt and Resignation, Christian Labhart, Switzerland, 80’, 2019
Spoon, Laila Pakalnina, Latvia / Norway / Lithuania, 66’, 2019
The Atom: A Love Affair, Vicki Lesley, UK, 90’, 2019
The Days and The Year, Othmar Schmiderer, Austria, 87’, 2018
The Fever, Katharina Weingartner, Austria, 99’, 2019
The Red Line – Resistance in Hambach Forest, Karin de Miguel Wessendorf, Germany, 115’, 2019
Titixe, Tania Hernández Velasco, Mexico, 63’, 2018
trustWHO, Lilian Franck, Germany / Austria, 85’, 2017
Organizovane su 4 panel diskusije: „Iz dubine zemlje: Soma, od masakra do otpora“ (moderator Berrin Demir, učesnici: Evren İşler, Kamil Kartal, Uğur Şahin Umman); „Održivost i turizam iz perspektive ne-rasta“ (moderator Ozlem Teke, učesnik: Gizem Sahin); Izgubljeno grožđe Anatolije i pormjene u lokalnoj memoriji“ (moderator Ümit Hamlacıbaşı, učesnici: Sabiha Apaydın, Umay Çeviker, Günay Yurdakul, Nazlı Çevik Azazi), „Ekološko novinarstvo u Turskoj“ (moderator Serkan Ocak, učesnici: Gökay Başcan, Hazal Ocak, Özer Akdemir).
Međunarodni žiri u sastavu: Sonja Prosenc, Rachel Kaplan, Necla Algan, Blagiota Marunović, Mariano Pozzi, Emre Sahin, dodijelili su sljedeće nagrade:
Fethi Kayaalp Grand nagrada: “The Fever” („Groznica“), režija Katharina Weingartner.
„Zato što portretira odlične filmske vještine, hitno i relevantno pitanje koje svake godine pogađa i ubija stotine hiljada žena, muškaraca i djece. Osnaživanje ljudi i žena, kroz različite medicinske tehnike, za razliku od okcidentalnih, kapitalističkih i multinacionalnih medicinskih korporacija, odvija se u ovom filmu, osvjetljavajući kako su ove alternativne metode ključ za autonomiju zdravstvenih resursa, nauke i suvereniteta zemljišta. Ovaj film ima za cilj da prikaže pokušaje razbijanja lanaca na nekoliko nivoa ugnjetavanja, kolonizacije i ekonomskog nasilja.“
Druga nagrada filmu “Passion – Between Revolt and Resignation” (Strast – između revolta i pomirenja“) u režiji Christian Labhart.
„Kroz ovaj film mogli smo vidjeti postepeno uništavanje ideala slobode, prema jasno definisanim fazama u životu „običnog čovjeka“, u ovom slučaju u životu režisera filma. Danas nam ostaje ista borba kao i prije, ali posljednja borba za konačni opstanak. Uništena priroda i biodiverzitet beskrupuloznim korišćenjem svojih resursa od strane ljudi, praćeni ozbiljnim ekonomskim i socijalnim uticajima, svojevrsni su podsjetnik da teška vremena moraju postati jedinstvena prilika za pozitivne promjene i suštinsku transformaciju našeg svijeta. Danas je, više nego ikad ranije, velika odgovornost i obaveza svih nas da se okupimo i ispunimo izgubljene snove prošlih generacija i obezbjedimo pravedniji i zeleniji svijet za generacije koje dolaze.“
Treća nagrada za “Green Blood” („Zelena krv“) u ređiji Arthur Bouvart, Jules Giraudat & Alexis Marant.
„Žiri pohvaljuje ovaj film zbog izlaganja vitalnog rada ekoloških novinara širom svijeta i ozbiljnih prijetnji s kojima se suočavaju, ponekad plaćajući sopstvenim životom. Ovaj film je važna medijska saradnja kako bi se posao ovih novinara završio i kako bi se užasi rudarske industrije stavili u središte pažnje.“
https://www.bifed.org/en/home/
Maja Bogojević