Festivali
Kamerat, Hrastnik, 30/06. – 02/07. 2022.: Festival radničkog filma
KAMERAT, koji se održava u Hrastniku od 30. juna do 2. Jula, je prvi i jedini festival radničkog filma u Sloveniji i jedan od rijetkih te vrste u svijetu. Inspirisani štrajkom radnika svih djelatnosti u Hrastniku, koji su 1934. godine tražili i izborili se za bolje uslove rada. pokretači festivala, kao i lokalna zajednica, obilježava baš tu godišnnjicu slaveći solidarnost, drugarstvo (camaraderie) i značaj organizovanja za zajedničke ciljeve u lokalnom ambijentu istorijskih znamenitosti radničkih pokreta sa tradicionalnom rudarskom i staklarskom kulturom, sa filmskim projekcijama na jedinstvenim lokacijama - u rudniku, kompresorskoj stanici i nekadašnjoj rudarskoj radionici. Jedinstvenost ovih lokacija daju poseban pečat originalnosti festivala, uz podsjećanje publike kako filmskim sadržajima na ekranima tako i prostorom koji nas okružuje na radnička prava, solidarnost i drugarstvo, vrijednosti danas zanemarene ili potpuno zaboravljene.
Svrha festivala je, kako tvrde organizatori, „da se filmom, kao sredstvom društvene kritike istraži položaj rada na raskrsnici istorije i budućnosti, pitanje promjenljivog koncepta rada i radničkih prava u različitim socio-ekonomsko-tehnološkim kontekstima“. Festival organizuje Javni zavod za kulturu, sport, omladinu i turizam Hrastnik – KRC Hrastnik u saradnji sa Opštinom Hrastnik, Pokretom za dostojanstven rad i socijalnim društvom i brojnim drugim partnerima.
Kroz povezanost sa sindikatima, aktivistima, umjetnicima, kulturnim radnicima, i sjajnim timom posve'enih volontera, dugoročni cilj je prepoznatljivost na nacionalnom i medjunarodnom nivou u ambijentu filmske umjetnosti, raznih tematskih okruglih stolova, diskusija, fotografskih izložbi, muzičkih i drugih dogadjaja, retrospektiva i omaža, uz autentične lokalne gastronomske specijalitete i pića.
Sada već 2. izdanje ovog mladog, originalnog i brzo-razvijajućeg festivala je predstavilo bogat program od 17 filmova, podijeljenih u programske cjeline: dokumentarni, igrani film, retrospektiva i Fokus. Za samo tri dana, osim prikazanih 17 filmova, organizovani su razgovori sa režiserima filmova, 3 okrugla stola sa temama radničkih prava, 4 izložbe i 1 radionica, na jedinstvenim lokacijama: Rudničkom rovu, Kompresorskoj stanici, Mašinhous-u, rudarskoj radionici, Mladinskom Centru Hrastink (MCH), vrtu kompresorske stanice itd. Prikazani su filmovi: Metka, Meki (r. Nika Autor, Slovenija, 2021. ), Dobar dan za posao (r. Martin Turk, Slovenija, Bosna i Hercegovina, 2018.), Mlijeko (r. Grimur Harkonarsson, Island, Danska, Njemačka, Francuska, 2018.), Po isti poti se ne vračaj (r. Jože Babič, Jugoslavija, Slovenija, 1965.), Heroj radničke klase (r. Miloš Pusić, Srbija, 2022.), Tvornica radnicima (r. Srdjan Kovačević, Hrvatska, 2021.), Skrivanci na niti (r. Jiri Menzel, Češkoslovačka, 1969.), Nova šichta (r. Jidrich Andrs, Češka, 2020.), Dukla (r. David Ondfiček, Češka, 2018.), Povratak u Reims (fragmenti, r. Jean-Gabriel Periot, Francuska, 2021.), Heat Singers (r. Nadia Pafan, Ukrajina, 2019.), Izgnanstvo, (r. Visar Morina, Kosovo, Njemačka, Belgija, 2020.), Savka (r. Stephanie Brize, Francuska, 2019.).
U rudničkom rovu, prikazani su i kratki studentski filmovi AGRFT: Čevljarna (r. Anton Emeršić, 2017.), 18.75 (r. Aleksandar Kogoj, 2018.), Uvajanje (r. Anže Sobočan, 2018.), Pepelni dobrci (r. Aljoša Nikolić, 2020., čime festival Kamerat pokazuje svoju posvećenost afirmisanju mladih autora.
Ove godine, država u Fokusu je Češka, te je tim povodom organizovana izložba posvećena najvećem slovenačkom arhitekti, Jožu Plečniku. Plečnik je ostavio istorijski trag u arhitektturi i Slovenije i Češke, kao arhitekta Praškog zamka i crkve Srca Isusovog, ali i kao profesor u Školi za umjetnost i zanat, gdje se usavršavalo preko pedeset istaknutih čeških arhitekata. Bogata izložba, koju čine 22 bilborda sa moćnim fotografijama, opisisima i citatima Plečnikovih savremenika i tumača njegove umjetnosti, upravo tka priču ovog poglavlja Plečnikovog života i djela.
Održana su tri okrugla stola, sa temama: „Položaj žena na tržištu rada“, „Gdje je otišla radnička klasa?“ i „Položaj radnika u filmskoj industriji: vrijednost i plaćanje kreativnog rada“, na kojima su učestvovali Nina Vodopivec, Ana Jakopič, Kristina Božić, Maja Bogojević, Goran Kovačič, Goran Lučič, Branimir Štrukelj, Petra Bezjak Ciman, Hana Radlovič, Simon Tanšek, Matevž Luzar, Sara Gjergek i Hana Radlovič, uz dinamično učešće publike.
Izložba „Nijemi spomenici prošlosti – spomenici bune u Zasavju“ u Zasavskom muzeju Trbovlje predstavlja drugi dio višegodišnjeg projekta Buna u Zasavju, fokusirajući se na istoriju pobune, koja je važan dio bogatog industrijskog nasljeđa ovog kraja. U fokusu je osam spomenika, predstavljeni slikom, riječima i 3D vizuelizacijom, koji se, osim po poruci, odlikuju i umjetničkom vrijednošću, jer su njihovi autori renomirani zasavski umjetnici, poput akademskog vajara Stojana Batiča i akademskog slikara Franca Kopitara.
„Rudarstvo kroz dječje oči“ presdstavlja likovne radove učenika osnovne škole. Povodom 200 godina rudarstva u Hrastniku, u Javnom zavodu za kulturu, sport, omladinu i turizam – KRC Hrastnik održan je likovni konkurs u saradnji sa osnovnom školom pod mentorstvom nastavnika likovne kulture. Učenici su kreirali svoje vizije Hrastnika kao rudarskog i radnog mjesta, uspomene koje imaju na taj period, uz priče koje su ispričali roditelji, bake i djedovi. Kreacije učenika prati izložba i digitalizacija radova, tako da se može ponoviti u razlićitim prostorima, a istovremeno će poslužiti i kao značajan spomenik.
Održana je i radionica „Zamke nesigurnog rada“ kao i projekcija fotografija i dodjela nagrada forografskog konkursa „Radništvo“, sa 31 autora i 56 radova koji prikazuju industrijske objekte, pejzaže i ljudska lica često umorna od rada.
Živio nam rad, radnički filmovi i Kamerat festival!
M.B.