Retrospektiva        MARNIE

    Hitchcockov mise-en-scène intenzivno re-produkuje ovu tripartitnu ekonomiju, kompenzirajući dijegetičku neprisutnost Carlotte (koja će se, u odsutnom momentu, ipak razmješteno javiti u Scottiejevom košmaru) kroz simptomatično preoblikovanje Madeleine koja, u drugom dijelu filma, zadobija preovladavajuću simboličku funkciju. 'Ulaz' Madeleine u Vertigoveć pokazuje svu posvećenost režiserovog stila specifikovanom vizuelno-semantičkom indeksiranju: kadar, iako nije formalno subjektivan, ipak kao da emanira iz Scottieja i pronalazi, kroz restoran pun gostiju, Madeleine sa leđa. Ali, to je samo priprema za istinsku ikoničku verifikaciju, za fantazmičku inscenaciju koja je iskaz unutrašnje libidalne organizacije, ali se nalazi i onkraj junakove subjektivnosti: dok Scottie pokušava da sakrije pogled, postavka biva određena gracioznim namještanjem Madeleine koja ispunjava kadar u profilu . Ovo je spektakularni, harizmatični topos imaginarne percepcije, iluzija dovedena do statusa umjetničkog djela, uokviravanje tendencije u kojem je žena zavodljivo nerazlučiva od slike. To je, takođe, i mjesto u kojem želja porađa sliku, kao što i slika određuje želju (možda je baš njihovo poklapanje označeno naglim pojačanjem intenziteta boja u pozadini): ko dolazi prije (vremenski, logički, kinematografski) ne može se odrediti, pa je fascinacija već zaposjela samo središte kinematografskog aparata.

    Hitchcock strateški markira imaginarnu fazu egzemplifikovanu, ikonografski 'objektivizovanu' junakinjinim profilom koji snažno konotira ljepotu, privlačnost, elegantnu kultivisanost, ali nosi sa sobom i osjećaj vještačke, slikarske pozicioniranosti, premeditativne 'nacrtanosti'. U nastavku vizuelni režim dosljedno prati uzrastanje ove konstelacije, tražeći i koristeći svaku priliku da se iznova fokusira i kontemplativno 'zamrzne' u profilu Madeleine koja i igra ulogu objekta otvorenog za uzbuđeni junakov pogled sa distance. Zato se i Scottiejevo detektivsko istraživanje u početnom dijelu Vertigo uvijek – u repeticiji prvobitne fascinacije, redramatizaciji imaginarne prve scene – završava povratkom u prostor fantazijske inskripcije, novim uprizorenjem profila: u cvjećari, gdje Madeleine, kroz interakciju oka i ogledala, dobija i spekularnu potvrdu, na groblju, kada se uspostavlja neraskidiva veza između nje i Carlotte, i u galeriji, kada je njena poza pomaknuta na sam portret, čime se pojačava imaginarna identifikacija. Nakon razgovora Scottieja i Midge (Barbara Bel Geddes) sa Pop Leibelom (Konstantin Shayne) o Carlotti, Hitchcock indikativno rekapitulira prvi i četvrti profil, najavljujući kako film prelazi sa imaginarnog na simbolički tretman junakinje.

    Odlučna tranzicija događa se kada Madeleine pokuša suicid bacivši se u zaliv u blizini Golden Gate mosta: Scottie koji je do tada bio posmatrač, involvirani voajer, mora direktno da se uključi ne samo u njegovu već formiranu fantaziju, već i u njen 'narativ', simboličku priču koja prijeti da se ponovi, sudbinski realizuje. Carlottin uticaj na Madeleine je potencijalno smrtonosan, tako da unutar fabule, preko uporednog kondenzovanja i pomicanja, ona počinje da otjelotvorava – do nerazlikovanja – 'vlastitu' sliku iz prošlosti. Hitchcock će ovaj prelaz kada se Madeleine – u logici narativnog sistema filma Vertigo – iz imaginarne transformiše u simboličku ženu, takođe inscenirati (u oba značenja te rječi) i obilježiti novim heroininim profilom kada je Scottie unese u kola nakon što ju je izvadio iz zaliva. Nesvjesna Madeleine je 'posjednuta' od Carlotte, na granici života i smrti, u stalnoj opasnosti da se ranija priča zlokobno nanovo odigra: ovo je prekretnica u pripovjednom razvoju jer joj se Scottie prvi put obraća, dvaput izgovorivši njeno ime, čime se nagovještava da jezička invokacija zamijenjuje razdaljinu koja je neophodna pogledu da bi razvio svoje imaginarne i imaginacijske moći. S obzirom da je sugerisano, u skladu sa cenzorskim standardima, da je Scottie u svom stanu gdje je odveo onesviješćenu Madeleine morao da vidi, makar za kratko, njeno golo tijelo, jasno je da se apsolutna erotska tajnovitost heroine – nakon svih međusobnih razgovora koji će uslijediti – održava zbog nerazrješive veze sa Carlottom, njenim prokletstvom i usudom, romantičarski prevedenim u tužni, ali i neodoljivi glamur: jedna već 'mrtva' žena se pokušava spasiti. Drugi dio Vertigo skoncentrisan je oko Scottiejevih nastojanja da nekako shvati Madeleineinu tajnu i spriječi repeticiju preuzete (i)storije.

    marnie33

    Ali, kritička i kritična intrigantnost filma počiva na zapletu gdje glavni junak dobija 'drugu šansu', varljivu priliku da voljenu a izgubljenu ženu opet projektuje i konstruiše bez obzira na otpor stvarnosti, na opiranje 'realnog' materijala koji kontingentno ulazi u priču. Scottie obilazi mjesta gdje je ranije gledao ili bio sa Madeleine u melanholičnoj nadi da se može vratiti vrijeme prije Pada, i Vertigo svoj devastirajući melodramski i dekonstruktivni efekt dobija zato što omogućava junaku da još jedanput proba da ostvari svoju želju, uvodeći u analitičku igru Judy, ženu-supstitut koja je, međutim, istovremeno i original, 'dubina' što se skrivala ispod površine.

    Judy je, dakle, nedostajući element da bi se formirala feminina trijada, fragment realnog neophodan kako bi se kompletirala semantička struktura: realna žena koja će komparacijski biti postavljena na opčinjavajuću imaginarno-simboličku pozadinu. Zato se i Hitchcockovo snižavanje tona, tačnije, realističko i 'uprošćeno' oslikavanje ove nove junakinje odvija kroz 'banalnu' redramatizaciju i rekonstrukciju prvog pojavljivanja Madeleine: za razliku od kultivisanog restorana gdje je naglašena artificijelna atmosfera, Scottie slučajno ugleda Judy na ulici, u sasvim prozaičnom ambijentu, prije nego je kadar ponono uhvati u profilu. Obje scene okončavaju na 'istoj poziciji', ali generalni (u)tisak, mise-en-scène ne može biti drugačiji: nepremostiva razdaljina između fascinacije i stvarnosti, slike inicirane željom i slike koja ostaje bez označiteljske podrške introjekcije.

    No, u daljoj Hitchcockovoj razradi prvi profil Judy je samo najava, anticipacija, razvojna priprema za onaj 'pravi' koji treba da oiviči njen novi status. Poslije večere u restoranu, u Judynoj sobi Scottie kaže da bi htio što više vremena da provodi sa njom, na što ona uzvrati: 'Because I remind you of someone?' Hitchcockova postavka je inventivna: u momentu kada se potencira njena sličnost sa izgubljenim uzorom, Judy je u zamračenom profilu, ispod zelenog, utvarnog svijetla, tek puki obris i sjenka nekadašnje slave. Taj bezlični, nedistinktivni profil – na nivou nalikovanja – konotira samo udaljeno prisjećanje i podsjećanje, jednu vrstu ispražnjene potencije, praznu formu i formalnost, i baš stoga ostavlja dovoljno prostora za motivisanje ponovne Scottiejeve projekcije koji bi opet na tom mjestu da vidi i ucrta Madeleine .

    Ali isto tako, još i bitnije, ovaj Judyn profil 'definiše' njenu realnu 'ontologiju', nju kao 'rupu' unutar simboličkog poretka koji je izgrađen u filmu, crnu prazninu koja ostaje izvan tražene reprezentacijske sheme: nesaznatljiva figura po sebi, maltene izbrisana ili 'umrljana' slika onkraj signifikacije, apstraktno 'skiciranje' feminiteta. I zato, mada se prvo vizuelno predstavljanje Madeleine i Judy podudaraju u kompozicijskoj analogiji, ključni kadrovi za upoređivanje su ipak profili u restoranu i hotelskoj sobi: trijumf želje u njenoj spektakularnoj ekspresiji i odvlačenje i odugovlačenje želje kroz njeno materijalno blokiranje, dominacija i koloritni eksces fotografije i fotografisanog objekta i maltene dekolorizovano, 'primordijalno' redukovanje na obrise objekta, stilistička elokvencija i asketska povučenost. Ukratko, ova dva kadra-profila postuliraju imaginarnu i realnu ženu za kinematografski aparat.

    Intenzivna melodramska struktura Vertigo posljedica je toga što je transformacija žene, uzduž pomenute linije, organizovana preko presudne intruzije Tanatosa. Mjesta gdje Madeleine/Judy mijenja vlastitu poziciju jesu mjesta smrti, prva u vidu lažnog samoubistva (ali sa maltene istim efektom), a onda kroz ubistvo i nesrećan slučaj na tornju, čime se kreira hermeneutički krug preko kojeg modaliteti feminiteta poprimaju fabularnu kontekstualizaciju. Tako smrt imaginarne žene – kada Madeleine skoči u zaliv – 'proizvodi' simboličku ženu koja za Scottieja konačno može postati ovaploćenje Žene, inkarnacija nedostižnog i inherentno tragičnog ideala koja pruža utopijsku priliku. Nadalje, u terminima narativne progresije, smrt simboličke žene – trenutak kada Scottie misli da je zauvijek izgubio Madeleine – vodi ka rađanju realne žene, Judy, koja se vraća u priču nakon što je junak prošao kroz melanholično žalovanje: bez voajerističke impostacije i simboličke 'infrastrukture', on se nalazi pred 'praznim' ramom koji treba opet ispuniti sadržajem. I u završnom činu, koji obezbjeđuje da se cirkulacija nastavi iako se pripovjedanje obustavlja, smrt realne žene – Judy na vrhuncu ponovnog falsifikujućeg preobražaja u Madeleine – implicitno označava povratak imaginarne žene, slike koja je već stvorena i zahtijeva novo odmotavanje, oličeno u fanatizmu kritičara i fanova za višestrukim gledanjem Vertigo: samo ustrojstvo filma kao da materijalizuje logiku opsesije, kruženje (raz)očaranja, uzdizanje i padanje fascinacije, odbijanje da se odustane od ikonografske fiksacije, od motivacionog ciklusa što stoji u srcu alterniranja i repeticije koji su konstitucionalni za kinematografski aparat.

    (Ovdje se nameće još jedna osvjetljavajuća digresija. Ako je Vertigo film o tri modusa kako se u skopičkom polju objavljuje žena pod nadzorom agresivne romantičarske muške fantazije, onda je Psycho ostvarenje koje, kroz dinamiku negativne determinacije, predlaže tri načina kako se manifestuje majka u narativu skrenutom van kolosjeka normativne edipalne trajektorije. I jedan i drugi film, otud, posjeduju tripartitnu segmentaciju, kao što se i sublimacijske tačke u vizuelno-pripovjednom slijedu koncentrišu oko scena smrti, pa u obje varijante imamo po dva fatalna ishoda i jedan neuspješni, ali sa razlikom u tome što je u Vertigo žena objekt, a u Psycho subjekt nasilja i Tanatosa. Scena ubistva ispod tuša uspostavlja gospođu Bates – sa znakovitim Hitchcockovim kadriranjem gdje je njena sjenka upisana u 'filmsko platno' – kao iluziju fikcije, kao imaginarnu majku, to jest faličku, proždrljivu, kažnjavajuću majku čija se violentnost iskazuje kroz dislocirano silovanje, nasilje nad 'konkurentskom' ženom i samom naracijom koja mora radikalno da promijeni fokus interesovanja. Ubistvo privatnog detektiva Arbogasta (Martin Balsam), pak, konfrontira metonimijski gospođu Bates sa Zakonom, koga ona preuzima i tako okupira poziciju odsutnog oca: opscena simbolička majka. Hitchcock dodatno sankcioniše ovo proširenje majčinog domena u sljedećoj sceni koja prikazuje Normana kako nosi gospođu Bates u podrum: u virtuoznom razmještanju kamere što se podiže i strateški reprodukuje intonaciju Božje perspektive, 'transcendentno' se verifikuje prelaz od majke ka Imenu-Majke, što je ironično iznova potcrtano sljedećim kadrom, rezom na malu protestantsku crkvu, Božju kuću odakle izlazi oficijelni policajac, neefikasni šerif Al Chambers (John McIntire).

    __________

    Previous-Page-Icon  13     Next-Page-Icon

    © 2010 Camera Lucida All Rights Reserved.

    Please publish modules in offcanvas position.