Festivals BELDOCS FESTIVAL INTERVJU
STEFAN IVANČIĆ
Beldocs je trenutno jedini filmski festival u Srbiji
Stefan Ivančić (SFR Yugoslavia, 1985) lived in Barcelona, Spain, from 1991 to 2009. He studied film directing at the Faculty of Dramatic Arts, Belgrade. His short film Soles de primavera (2013) had its international première at FID Marseille and was selected at IFF Rotterdam, Torino Film Festival, San Sebastian International Film Festival and Seville European Film Festival, among many others. His documentary 1973 (2014) had its première at Visions du Réel (Nyon, Switzerland) and his film Moonless Summer (2014) was selected for the Festival de Cannes, Cinéfondation selection. His films have received a great number of national and international awards. Stefan is a producer of the feature film The Load by Ognjen Glavonic, a project supported by the CNC, Visions Sud Est, the Hubert Bals Fund and Eurimages. He is working as an assistant professor at the Faculty of Dramatic Arts in Belgrade and is the head of programming of Pančevo Film Festival in Serbia. He lives and works in Belgrade.
Camera Lucida: Režiser si, producent, asistent prof. na FDU-u, selektor festivala, član žirija... Kako kombinuješ sve ove aktivnosti? Da li je snimanje filmova, ipak, najdraža?
Žiriranje je neretko stvar kompromisa, ali uvek se borim protiv takvih rešenja. Pitanje je da li bi filmovi uopšte trebali da se takmiče na bilo koji način, s obzirom da se ne radi o nekakvoj sportskoj disciplini u kojoj postoje određena pravila i nedvosmisleno neko pobedi na kraju. Međutim, to je način da određeni filmovi dobiju malo veću vidljivost, što je posebno važno za takozvane „umetničke“ ili „autorske“ (ne volim ni jedan od ova dva izraza, iskreno) filmove danas. Snimiti film je već ogromna pobeda, i mislim da smo toga svi koji se bavimo filmom toga svesni. |
S. Ivančić: Žiriranje je neretko stvar kompromisa, ali uvek se borim protiv takvih rešenja. Pitanje je da li bi filmovi uopšte trebali da se takmiče na bilo koji način, s obzirom da se ne radi o nekakvoj sportskoj disciplini u kojoj postoje određena pravila i nedvosmisleno neko pobedi na kraju. Međutim, to je način da određeni filmovi dobiju malo veću vidljivost, što je posebno važno za takozvane „umetničke“ ili „autorske“ (ne volim ni jedan od ova dva izraza, iskreno) filmove danas. Snimiti film je već ogromna pobeda, i mislim da smo toga svi koji se bavimo filmom toga svesni.
S. Ivančić: Beldocs je trenutno jedini filmski festival u Srbiji. Sve ostalo, pa uključujući i manifestacije sa kojima sarađujem, simulacrum su filmskog festivala. Pustiti neke filmove u nekim bioskopima u određenom – limitiranom – vremenskom periodu van bioskopske distribucije ne može se nazvati filmskim 'festivalom'.
Ne znam na šta se tačno odnosi ovaj konkretni 'nacionalni' kontekst, naročito pošto se kod nas danas ta reč često upotrebljava kao sinonim za sve najgore. Ako pričamo na primer o tome da li međunarodni festivalski uspeh može da pomogne našem mladom autoru da postigne određeni prestiž 'kod kuće' i dobije sredstva da snimi sledeći film – odgovor je relativno. Na osnovu konkretnih primera, rekao bih da je drugačije u raznim bivšim republikama: recimo u Crnoj Gori to hoće pomoći, u Hrvatskoj donekle, a u Srbiji slabo. Naša dva najuspešnija mlada reditelja, Dane Komljen i Ognjen Glavonić, čiji su radovi prikazani od MoMA-e do Južne Koreje, umesto da rade film za filmom, gledaju kako komisije dodeljuju sredstva nekim projektima od kojih pola nikada nije ugledalo svetlo dana, a kamoli izjednačilo njihove uspehe. . |