Festivals CANNES FILM FESTIVAL
Uspješan nastup crnogorske kinematografije na Kroazeti
Ovogodišnji Kanski filmski festival bio je jedan od uspješnijih za Crnu Goru i njenu kinematografiju. Na najvećoj filmskoj smotri na svijetu rijetko se pominju imena autora sa naših prostora, ali se situacija ove godine umnogome promijenila. Festival je i počeo sa lijepim vijestima za Crnu Goru. Program “15 dana autora” otvorio je SEE Factory omnibus – pet kratkih filmova nastalih u Sarajevu u produkciji Sarajevo Film Festivala (Obala Art Centra), među kojima je i kratki film “Paket” koji zajednički potpisuju crnogorski nagrađivani reditelj Dušan Kasalica (između ostalog Srce Sarajeva za kratki filma “Biserna obala” i Specijalno prizanje žirija takođe na festivalu u Sarajevu za kratko ostvarenje “Soa”) i rumunska rediteljka Teodora Ane Mihai. Projekat Southeast Europe Factory prema konceptu La Factory, potpisuju producentkinja Dominique Welinski i program "15 dana autora". Welinski je već šest godina u potrazi za novim talentima. Od 2013. ona se svake godine usredsredi na drugi region i talente sa izabranog prostora spaja sa talentima iz cijelog svijeta. Ovoga puta, sa predznakom SEE ispred prepoznatljivog Factory, pet zemlja sa prostora bivše Jugoslavije je učestvovalo. Film je realizovan zajedno sa Sarajevo Film Festivalom, Filmskim centrom Srbije, Makedonskom agencijom za film, Filmskim centrom Slovenije i Filmskim centrom Crne Gore. Kolege su stigle sa raznih strana pa je kranji zbir bio 13 zemalja, 10 reditelja, pet kratkih filmova i jedan dugometražni film kojim je započeo program “15 dana autora”.
Le Factory je okupio pet mladih reditelja koji ujedno imaju i projekat dugometražnog debija. Zajednički imenitelj za pet priča bio je da se radnja odvija u Sarajevu i da traju maskimalno 12 minuta. Deset reditelja na bini sale u hotelu JW Meriott (koji je glavna sala programa “15 dana autora”) su bili složni, poslije projekcije, da proces nije bio jednostavan, da nije lako raditi, pogotovu režirati u tandemu, ali da su svi izuzetno zadovoljni procesom, iskustvom i krajnjim rezultatom. Lijepa stvar za Crnu Goru je što u prvoj i u posljednoj priči igraju glumice iz Crne Gore: Lidija Kordić i Andrea Aković, koje su školu glume učile na Akademiji u Sarajevu.
Talenti sa Balkana
Film otvara “U tvojim rukama” srpske rediteljke Maše Šarović i Sharon Englehart iz Izraela. Majka dočekuje ćerku na aerodromu i saopštavaju joj nimalo lijepe vijesti, a ta informacija ih odvodi kod gatare gdje će majka i ćerka na neki način zamjeniti svoje uloge. Rediteljke su odlučile da teniziju grade u krupnim planovima u čemu im itekako koriste ekspresivna lica dvije glavne glumice, iskusne Medihe Musilović i mlade Lidije Kordić. “Paket”, reditelja Dušana Kaslice iz Crne Gore i Teodore Ane Mihai (Rumunija/Belgija) priča je sa melodramskim zapletom o paru koji se sretne i provodi vrijeme zajedno zbog jednog paketa. A iz scene u scenu otkrivaju se neki nove činjenice. Kasalica i Mihai su ovaj neobičan par koji igraju Marija Pikić i Boris Lero, koji su obojali vrlo koloritno (direktor fotografije Dušan Grubin) uz zvuke džez muzike. “Prava” je naslov filma koji potpisuju Urška Đukić iz Slovenije i Gabrijel Tzafka (Grčka/Belgija). Njih dvoje su odlučili da priču o posesivnoj majci koju igra Mirjana Karanović rade u jednom kadru, mizanscenski vješto naglasivši komičan zaplet. Neven Samardžić iz Bosne i Hercegovine i Karolina Markovic iz Brazila napravili su “Spit”, priču o dvije žene različitih generacije koje određene okolnosti spajaju i dovode do toga da zajedno snose posljedice zbog jednog incidenta. “Znak”, završni film ovog projekta, režirali su Eleonora Velinova iz Sjeverne Makedonije i Jona Rozenkier (Izrael/Švajcarska). Komičan zaplet koji na jevrejsko groblje u Sarajevu dovodi jednu baku i unuku. Baka se ne slaže sa unukinim izborom muža i traga za grobom svoga muža da bi dobila neki znak šta da radi, a ta odluka dovodi do zanimljivih obrta na vrlo filmično izabranoj lokaciji. Legenda jugoslovenske kinematografije, Jelisaveta Seka Sablić, i mlada Andrea Aković lako se snalaze u postavljenim situacijama.
Prva premijera u karijeri i to u Kanu
Andrea Aković i Lidija Kordić nova su glumačka lica i za Crnu Goru odakle dolaze, a pogotovu za veliku scenu kao što je filmski festival u Kanu, gdje su se našle zahvaljujući ulogama u dva kratka filma u okviru projekta SEE Factory. Lidija Kodrić igra u filmu “U tvojoj glavi” rediteljke Maše Šarović iz Srbije i Sharon Englehart iz Izraela, a Andrea Aković u “Znaku” rediteljskog tandema Eleonore Velinove iz Sjeverne Makedonije i Jone Rozenkiera (Izrael/Švajcarska).
“Teško mi je da povjerujem u sve ovo. Kao da sanjam. Srećna sam što sam bila dio ovog projekta. Od početka je sve dobro funkcionisalo. I pripreme i snimanje i dolazak u Kan, i sama premijera”. prenosi svoje utiske iz Kana i sa premijere Andrea Aković. Lidiji Kordić još uvijek nije lako da priča o utiscima.
“Prvi put sam u Kanu i gledam premijeru svog filma na velikom platnu. Još uvijek nisam sigurna da mogu da kažem nešto o tome jer mi je sve svježe I vjerovatno će trebati vremena da bih ja shvatila da mi je prva premijera bila u Kanu”. Andrea misli da je koncept SEE Factory-ija u kom dvoje reditelja iz dvije različite države snima film u trećoj fantastična prilika da se razmjene iskustva. Za reditelje njene priče kaže da su savršeno funkcionisali bez obzira što su se upoznali u novembru prošle godine. “Na setu su savršeno funkcionisali. Dopunjavali su jedno drugo, sve je bilo opušteno, bez ikakvih tenzija. Moje iskustvo sa njima je odlično”, prisjeća se Andrea snimanja. Za Lidiju je rad sa dvije rediteljke u početku izgledao kao veliki izazov.”Ali kako sam ih više upoznavala, baš smo se pronašle, tako da mi nije bilo naporno. Dobijala sam indikacije i upute i od jedne i od druge. Tako da je meni sve to prijalo, a mislim i njima jer smo kliknule na jedan lijep način pa je atmosfera bila opuštena, pozitivna i kreativna”.
Andrea Aković je prva glumica iz Crne Gore koja je poslije velike pauze upisala Akademiju scenskih umjetnosti u Sarajevu. Tu školu prije raspada Jugoslavije završili su neki od najpoznatijih crnogorskih glumaca, kao na primjer Branimir Popović i Mladen Nelević. Andrea je već igrala u više pozorišta u Bosni i Hercegovini, a oprobala se i u televizijskoj seriji “Dobrodošli u Orient Express”. “Znak” joj je prvo filmsko iskustvo do koga je došla preko audicije. I u prvom filmu platno je djelila sa Jelisavetom Sekom Sablić. ”Velika mi je čast što sam dobila tu priliku. Prvi film i još da igram sa divom jugoslovenskog glumišta. Počastvovana sam bila. Dosta stvari sam naučila od nje. Trudila sam se da upijem sve”, navodi Andrea.
Lidija Kordić je iz Kotora stigla na Akademiju u Sarajevu. Još na studijama dobila je ulogu Julije u “Romeu i Juliji” koju je režirala jedna od najpoznatijih bosanskohercegovačkih rediteljki Selma Spahić. I njoj je ovo debi na velikom platnu. “U tvojim rukama” u velikoj mjeri se odvija u krupnim planovima, ali Lidiji je to prijalo: “Obožavam da snimam i igram u krupnim planovima. Nekako me opušta i tjera me da razmišljam o detaljima jer se svaki pokret vidi i razumije. A ja sam u privatnom životu dosta ekspresivna i dosta toga licem izražavam. To mi je dosta pomoglo i da se sebe smirim na neki način. I da obratim pažnju na to šta moje lice govori a da ne moram ništa da kažem”. Lidija je pomenula da i dalje slaže utiske, dok Andrea prenosi kako je njoj izgledalo dok je gledala sebe na velikom platnu u sali JW Meriotta, zvaničnoj sali programa “15 dana autora”. “Imala sam veliku tremu. danima prije nego što sam došla u Kan. Mislila sam da ću da ću da se onesvjestim. Ali naš film je bio posljednji. Gledala sam prva četiri filma i potpuno sam bila u tome i onda je počeo naš film i djelovalo mi je u redu da gledam sebe. I mislim da je dobar film”, ocjenjuje Andrea.
Crnogorska nacionalna kinematografija je imala najuspješniji nastup na jednoj od najprestižnijih svjetskih filmskih smotri - reditelj Dušan Kasalica bio je dio prestižnog programa “15 dana autora” kao dio projekta SEE Factory u kom su učestvovale i dvije mlade naše glumice, a reditelj Ivan Marinović iz Kana se vratio sa priznanjem.
Kieslowski u ruke Ivana Marinovića
Crnogorski reditelj Ivan Marinović, poznat po debitantskom ostvarenju “Igla ispod praga” koje je 2016. premijerno prikazano u zvaničnoj selekciji festivala u Sarajevu, dobio je nagradu Krziysztof Kieslowski za najbolji scenario na završnom dijelu radionice ScriptEast koja je održana na Kanskom filmskom festivalu. Prethodna dva dijela radionice za razvoj scenarija bila su u Poljskoj i na festivalu u Berlinu. Marinović je nagradu, koja nosi ime slavnog poljskog reditelja, dobio za scenario filma “Živi i zdravi”, koji je dobio podršku i Filmskog centra Crne Gore i za scenario i za razvoj projekta. Marinovićev scenario izabran je kao najbolji od 11 koliko ih je učestvovalo na radionicama. ScriptEeast program je za scenariste iz centralne i istočne Evrope.
A Filmski centar Crne Gore čije prisustvo omogućava mnogo bolju i kvalitetniju prezentaciju onoga što se događa u Crnoj Gori, po treći put je predstavio aktuelnu crnogorsku kinematografiju u okviru Paviljona Jugoistočne Evrope, zajedno sa Bosnom i Hercegovinom, Bugarskom, Hrvatskom, Kiprom, Sjevernom Makedonijom, Slovenijom i Srbijom. Crna Gora je prisutna na filmskom marketu u Kanu od 2011.
Vuk Perović
Filmski urednik RTCG