Lucidno
"Gloria Mundi", mračni ples neoliberalizma
Intezivan i mračan, film Robert Guédiguian-a govori o rušilačkim efektima, u glavama i srcima, o ideologiji liderstva
Tamna figura u daljini koja se, u zoru, vraća s posla. Kristalizuje crnu vrtoglavicu koja prolazi kroz dvadeset i prvi film Robert Guédiguian-a.
Njena silueta nam je poznata ali je ne prepoznajemo. To je Ariane Ascaride, kao Sylvie, žena kakvu glumica do sada nikada nije igrala. Neka vrsta ratnice svakodnevnice, iscrpljena od teškog života, čvrsto vezana za grupicu bliskih ljudi – za svoje dvije ćerke od dva različita oca i njihove muževe-, i za opstanak ovog kruga. Ništa drugo nije važno.
Ariane Ascaride koja vrijeđa svoje kolege i koleginice zadužene za čišćenje bolnice, koji štrajkuju za malo manju bijedu, koju Gloria Mundi žestoko prikazuje. A ta patnja nije samo finansijska.
U Marseju je rođena djevojčica. Zove se Gloria. U Renu, njen djed napušta zatvor nakon veoma duge kazne. Na televiziji Emmanuel Macron hvali "finansijske lidere". Na svakom koraku, finasiranje i uberizacija dosežu i do najintimnijih oblasti. Ovo je ukratko svijet u kom je smještena radnja filma.
Likovi u žalosti
U prethodnom filmu Robert-a Guédigian-a, La Villa, koji nije bio baš optimističan, uprkos svemu, bilo je nečeg radosnog u ponovnom okupljanju njegove ekipe: naravno Ascaride, ali i
Darroussin i Meylan , kojima su se pridružili vrijedni predstavnici naredne generacije, Anaïs Demoustier i Robinson Stévenin.
Za prvo troje- naročito za Meylan-a et Darroussin-a koji igraju očeve ćerkama Ariane Ascaride- ima nečeg tragičnog u njihovom ponovnom okupljanju u Gloria-i Mundi. Kao da su sve troje tugovali zbog onoga što stvorili i prošli zajedno, kao glumci i kao likovi.
Ponovo pozivajući iste glumce i glumice, Guédigian zapisuje ovu novu realizaciju u jednoj dugoj priči i mjeri pređenu udaljenost – ali ne u dobrom smjeru.
Film prati nevolje dva para: Anaïs Demoustier i Robinson Stévenin, koji glume Glorijine roditelje, i ćerku Ariane Ascaride i Jean-Pierre Daroussin-a, koju glumi Lola Naymark, udatu za sitnog biznismena koji se bavi mutnim poslovima (Grégoire Leprince-Ringuet), i s kojim dijeli cinizam koji pokorava i razdire.
Svijet u kom su svi kao mrtvi
U znaku zavisnosti od novca, seksa, droge, pokazivanja, robe, prikazano je jedno stanje svijeta usklađeno sa katastrofom koju oslikava filmski umjetnik iz Estaquea. Ne među velikim zvjerkama finansija i glamura, već na pragu naših gradova i varošica.
Dešavaće se preokreti, drame, emocije i nasilje. Biće prikazani izvori drame usredsređene na ovu ponovo formiranu porodicu, ali još više rasformiranu, i konflikti kroz koje ona prolazi.
Ali ova drama se odvija u svijetu, veoma realističnom, koji djeluje kao kraljevstvo sjenki. U svijetu u kom su svi kao mrtvi jer su izgubili osjećaj za ono što ih je učinilo ljudskim, živim.
Bijeda i uberizacija
U filmu, bio je potreban povratak jednog starijeg duha, bivšeg osuđenika kog igra Gérard Meylan, ne bi li se nasiljem i lukavstvom riješila zamršena situacija što vodi gubitku orjentira.
U srcu ovog gubitka, i u biti same figure, iznad niskosti ostalih, stoji Sylvie, kao centralna figura. Ona otjelotvoruje stanje svijeta gdje najiskorišteniji i najiskorištenije postaju čuvari i čuvarke sopstvene bijede, gdje je zavisnost prihvaćena kao fatalnost. U tom smislu, Gloria Mundi čini diptih sa Sorry we missed you Ken Loach-a, čiji glavni likovi, podložni uberizovanju egzistencije, nisu predvidjeli nikakvu alternativu svojoj sudbini.
Sa jasnim fokusom na pohvale pobjednika i pobjednica, koji promoviše govor naših trenutnih lidera, Guédiguian postiže više od nastanka svojeg dugogodišnjeg rada, u potpunom skladu sa cjelinom.
Promjene koje on tamo upisuje, počevši od karaktera svoje stalne glumice, još od 1980. godine, ukazuju na ono što je novo, ili barem na neviđenu ozbiljnost u savremenom stanju bijesnog kapitalizma i njegove posljedice, uništavanje oblika socijalne, porodične, afektivne solidarnosti koje su ga istorijski kočile.
Jean-Michel Frodon
www.shorturl.at/BGJLW
Prevela: Anja Dragaš, studentkinja specijalističkih studija
Francuski jezik i književnost, Filološki fakultet, Nikšić